Ribashkimi i familjeve koreane: Nënë e bir do të takohen pas 68 vjetësh

Lee Keum do të takojë të  birin e saj mbi 70 vjeçar, tek pas 68 vjetëve.

Ajo u nda nga burri dhe djali i saj në vitin 1950 kur shpërtheu lufta ndërmjet dy koreve, shkruan CNN, përcjell Klan Kosova.

Keum tregoi se ajo i kërkoi ata një kohë shumë të gjatë, por vonë e kuptoi se kishin mbetur  në pjesën tjetër – në Korenë e Veriut.

“Kur erdha në Jug, mendova se më nuk do t’i shoh ata kurrë për së gjalli”, ka thënë 92 vjeçarja, për të birin dhe burrin e saj.

“Mendoja në vete që lufta duhet të përfundojë që ne të takoheshim. U dorëzova se do t’i shihja prapë”.

Sang Chol thotë se nuk e ka pritur këtë lajm që do takohet me nënën e tij, pasi sipas tij mendonte se ishte e pamundur.

Si kjo familje u ndanë dhe shumë familje tjera koreane, por të hënën do të ndodhë ribashkimi i parë, që do të zhvillohet në tre vjet, në Malin Kumgang të Koresë së Veriut.

Ky bashkim është përfshirë në marrëveshjen historike që u nënshkrua nga krerët e dy Koreve në prill.

Rreth 57,000 njerëz kishin të drejtë të aplikonin. Por,prej tyre janë përzgjedhur vetëm  93 persona.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP