Ministria e Mbrojtjes jep 1 milion euro për fushatën e referendumit

Ministrja e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska njoftoi se ministritë tashmë kanë dorëzuar të dhëna në Qeveri se sa para mund të ndajnë nga buxheti i tyre për fushatën informuese për referendumin. Të dhënat në seancë qeveritare pritet të kalojnë në mërkurën. Dikasteri që ajo drejton, ka ndarë diku më pak se 1 milion euro, njoftoi Shekerinska. Kuvendi i cili është kompetent për fushatën si organ i cili e ka nënshkruar referendumin, duhet të organizojë koordinim mes grupeve parlamnetare, për të organizuar mënyrën e shpenzimit të mjeteve që do të mblidhen.

“Kuptohet se Ministria e Mbrojtjes është nëjra prej atyre që më shumë duhet të jetë e interesuar për prioritetin tonë strategjik. Nga sektori jonë për financa, dërguam informacionin se në dispozicion vendosim diku më pak se 60 milion denarë të cilat kanë qenë të planifikuara për aktivitete të ngjashme megjithatë mendojmë se është më mirë t’i shfrytëzojë Kuvendi se sa ne individualisht”, deklaroi Radmilla Shekerinska, ministre e Mbrojtjes.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP