Ministria e Arsimit flet për vonesën e pagave të arsimtarëve

Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka shprehur shqetësim në lidhje me vonesën e rrogave për arsimtarët e shkollave fillore dhe të mesme në vend. Nga kjo ministri sigurojnë se nga ana e tyre janë kryer të gjitha procedurat e nevojshme që mjetet të gjenden në llogaritë rrjedhëse, thuhet në një njoftim për media nga MASH, përcjell Portalb.mk.

“Sikurse është e caktuar edhe me ligjet përkatëse, Ministria e Arsimit dhe Shkencës  ka dërguar deri te Ministria e Financave gjithë dokumentacionin  e nevojshëm për realizimin e rrogave dhe, mesa kemi marrë informacion kthyes nga Ministria e Financave edhe atje është gjithçka gati për realizimin  e pagave në shkollat fillore. Pra, tani u ka mbetur shkollave të vazhdojnë me procedurat e mëtutjeshme të transfererve financiare, që rrogat e të punësuarve të kalojën në llogaritë e tyre rrjedhëse.  Mësimdhënësit dhe të punësuarit në arsim, janë padyshim kategoria e cila meriton vëmendje të veçantë jo vetëm nga neve si Ministri resore por nga të gjithë. Sa i takon Ministrisë të Arsimit dhe Shkencës, në kontekst të pagave po bëjmë të gjitha përpjekjet që jo vetëm të mos ketë vonesa por që së shpejti të bëjmë rritjen e pagave për të punësuarit në arsimi fillor dhe të mesëm”, thuhet në njoftimin nga Ministria e Arsimit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP