Simeone hyn në historinë e Atleticos, si trajneri më fitues

Diego Simeone ishte këtë verë në orbitën e shumë ekipeve të njohura europiane, por fjala e dhënë ndaj presidentit Enrique Cerezo e mbajti në skuadrën më të dashur, e duket se rezultatet po i japin të drejtë.

Ish-futbollisti “vullkanik” i Lazios dhe Interit arriti të shpikë një sukses emocionues mbrëmjen e së mërkurës ndaj Realit të Madridit, duke fituar Superkupën e Europës, njofton TCH.

“Galaktikët”, në një version të formatuar në fushë dhe në pankinë, iu dorëzuan formacionit të Diego Simeones, e ky i fundit u bë trajneri më fitues në historinë e Atleticos së Madridit.

“Cholo” siguroi trofeun e 7 të rëndësishëm në drejtimin e “Los Colchoneros”, duke lënë pas një legjendë si Luis Aragones, që në 4 vite si trajner i Atleticos kishte fituar 6 trofe të ndryshëm.

Para se të ngrinte lart Superkupën e Europës, në stadiumin e Talinit, Simeone triumfoi në dy finale të Europa League, mori më parë të njëjtën Superkupë, si dhe triumfoi në Kupën e Mbretit dhe Superkupën e Spanjës.

Ndërkohë, argjentinasi, që u lakua para pak javësh edhe për pankinën e kombëtares së tij, bëhet trajneri i parë në historinë e Atleticos që kalon rivalët e një qyteti në 3 finale të ndryshme. Simeone ka mundur Realin në Superkupën Europiane, Superkupën e Spanjës dhe Kupën e Mbretit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP