Një shoqëri e mbyllur i ngjan një kopeje…

“Një shoqëri e mbyllur i ngjan një kopeje ose një fisi që është një njësi gjysmë organike, anëtarët e së cilës mbahen së bashku përmes lidhjeve gjysmë biologjike dhe familjare, duke ndarë me njëri-tjetrin përpjekjet e përbashkëta, gëzimin e përbashkët dhe hidhërimin e përbashkët. Dhe megjithëse një shoqëri e tillë mund të bazohet në skllavëri, prania e skllevërve nuk e ka të nevojshme krijimin e një sjelljeje që ndryshon nga ajo e kafshëve shtëpiake. Rrjedhimisht, mungojnë ato aspekte që bëjnë të mundur të zbatohet me sukses teoria organike e një shoqërie të hapur.”

Thënie e marrë nga vëllimi i parë – Magjia e Platonit e veprës “Shoqëria e hapur dhe armiqtë e saj” e autorit Karl Popper.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP