Shekerinska: Maqedonia ka çfarë t’i ofrojë NATO-s

Poligoni ushtarak në Krivollak është shembull tipik për atë se Maqedonia nuk pret vetëm që të bëhet anëtare e NATO-s, për t’i shfrytëzuar përfitimet e anëtarësimit, por se si shtet ka çfarë t’u ofrojë aleatëve, porositi sot ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska në ditën e mysafirëve të lartë në Krivollak gjatë kohës së vizitës së trajnimit të forcave tokësore amerikane, të cilët mu në këtë poligon nga 1 deri më 20 gusht i trajnojnë shkathtësitë e tyre, njofton Portalb.mk.

Shekerinska ka informuar se në periudhën e kaluar është investuar në kapacitetet e Krivollakut dhe nivelin e certifikimit.

“Komanda e 7-të amerikane e forcave ushtarake ka dhënë certifikatë ushtarake që poligonin Krivollak mund ta përdorin edhe forcat e tyre ajrore. Ndërkaq sot, për herë të parë përveç forcave tokësore edhe aviacioni i tyre ka mundësi që të trajnohet në këtë poligon”, deklaroi Shekerinska.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP