Fondi për Inovacion: Grante fituan familjarët e Veles Samakit, Asaf Ademit, Jovan Donevit dhe Cvetanka Llaskovës

Vetëm 4 nga gjithsej 77 ndërmarrje që aplikuan për grante nga Fondi për Inovacion dhe Zhvillim Teknologjik (FIZHT), pasi ju përgjigjën thirrjes së drejtorit Jovan Despotovski, kanë deklaruar se në udhëheqësinë e tyre kanë të afërt me ministri e Kulturës – Asaf Ademi, ministrin pa resor Velek Samak, ish ambasadorin – Jovan Donev dhe këshilltaren e kryeministrit Zoran Zaev – Cvetanka Llaskova, njofton Portalb.mk.

Këto u kuptuan pasi që ndërmarrjet fituese të granteve nga FIZHT-ja iu përgjigjen thirrjes se: “A keni udhëheqës të ndërmarrjes që kanë afërsi farefisnore me funksionarë shtetëror?“.

“Janë përgjigjur “Mikrosam Prilep AD” – Veles Samak i cili është aksionar dhe ministër pa resor i obliguar për investime të huaja në Qeverinë e Maqedonisë. “Kontura doo Shkup” – Elena Doneva – e afërt me Jovan Donevin, ish ambasador i në Ministrinë e Jashtme të Maqedonisë. “T-sens konstaling doo Shkup” – Merita Ademi – e afërt me ministrin e Kulturës Asaf Ademi. “Dekodiks doo eksport-import Shkup” – Hristina Kerkez – e afërt me këshilltaren e kryeministrit të Maqedonisë, Cvetanka Llaskova”, thuhet në njoftimin e Fondit për Inovacion dhe Zhvillim Teknologjik.

Këto përgjigje do të shqyrtohen nga Komisioni për Miratim të Investimeve.

Ndërkaq ndërmarrjet të cilat në udhëheqësinë e tyre nuk kanë persona që kanë familjarë bartës të funksioneve shtetërore, mund të vazhdojnë me realizimin e investimeve.

Përndryshe, grante nga FIZHT-ja fituan edhe ndërmarrje me bashkëthemelues zëvendëskryeministrin për Çështje Ekonomike, Koço Angjushev dhe deputetin e Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë, Hari Lokvenec, për të cilën Prokuroria Publike ka hapur lëndë gjyqësore.

Kryeministri Zaev nuk mendon t’i shkarkojë Angjushevin dhe Lokvenecin

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP