Organizimi mërgatës në një “Lëvizje”, shpresë për të ardhmen

Shkruan: Bekim Adili

Nisur nga situata nëpër të cilën kalojmë, ku duhet pranuar se besueshmëria në përfaqësimin e klasës politike vendase ka rrënje të dukshme, të paktën janë dy elemente se përse është i nevojshëm, mobilizimi mërgatës sonë në një “Lëvizje atdhetare”, me shpresë për të dhënë kontributin e tyre politik nga ku mund të lindi një epokë e re nga e cila shpresa te të rinjtë për të ndërtuar të ardhmen në atdheun e tyre do të ishte më reale.

Argumenti parë i aspektit financiar që lëviz konjukturat diplomatike kudo në botë e që është i rëndësisë së veçantë, mërgatës sonë nuk i mungojnë.

Së dyti, potenciali profesional e intelektual tani nuk mungon te brezat e rinj, një pjesë e të cilëve kanë diplomuar në universitete të ndryshme të Perëndimit.

E organizuar mërgata jonë brenda një “Lëvizje atdhetare”, duke u fokusuar në gjetjen e bashkimit të tre komponentëve, si tre përbërës mbi të cilat do të ngrihen themelet e funksionimit të kësaj piramide, e të cilët duhet të jenë, afaristë të suksesshëm që udhëheqin biznese në shtetet e Perëndimit, kuadro të diplomuar në universitetet e atjeshme si dhe veprimtarë të dëshmuar e të panjollosur nga politika si një element i domosdoshëm autokton e të cilët jetojnë brenda vendit, do të ishin parimet mbi të cilat besueshmëria e qytetarëve që jetojnë në trojet tona e që ngelin gjithnjë e më pak nga ikjet masive, është një nga shpresat e vetme se situata në vendin tonë mund të ndryshojë, sepse:

-Kjo “Lëvizje atdhetare”, e përfaqësuar nga shtresat e lartpërmendura, në optikën e votuesve shqiptarë që jetojnë në trojet tona, do të duken të pakorruptueshëm, si një shpresë që mund të sjellin investime në vendlindjet e tyre dhe të pa komprometuar më parë me pazaret e politikës të mentalitetit ballkanik.

-Dalja në skenë e kësaj “Lëvizje atdhetare”, klasën politike vendase do ta bënte më të përgjegjshme dhe konkurrencën politike më cilësore.

-Me lindjen e shpresës nga organizimi kësaj “Lëvizje atdhetare”, do të shpresonim se “vota e dëshprimit”, nga klasa aktuale e politikës sonë nuk do të shkonte te Zaevi, por votuesi shqiptarë do ti kthehej vetes, ndërkohë për miqtë tanë euro-atlantik do të shtohej një partner tjetër serioz në politikë bërjen, bazuar mbi modelet e shteteve demokratike.

– Bashkë me integrimin e këtij shteti në BE dhe NATO, përfaqësimi ynë në strukturat euro-atlantike do të ishte më dinjitoz.

-Në një të ardhme të afërt, organizimi mirëfilltë i kësaj “Lëvizje atdhetare”, edhe atje ku mërgata jonë jeton e vepron, sidomos në shtetin helvetik për shkak sistemit politik e kompaktësisë territoriale që ka Zvicra, ato të nesërmen mund të kenë përfaqësimin e tyre në komunat, organet kantonale pse jo edhe në institucionet federale, nga fakti se numri i shqiptarëve në Zvicër i konfirmuar është rreth 460.000 mijë, në mesin e të cilëve rreth 50.000 mijë janë nga Maqedonia.

-Dëshmia më e mirë se mobilizimi mërgatës përbrenda një “Lëvizje atdhetare”, se mund të sjelli shpresën e ndryshimit është vetë argumenti fitores të Komunës së Kërçovës dy herë radhazi, pa kontributin e të cilëve kjo betejë politike është e pamundur të fitohet.

-Dhe argumenti tjetër të cilin e konsiderojë gati jetik për buxhetin e familjeve tona, pushtetit lokal dhe vetë financave të këtij shteti, është sjellja e mbi 1 miliard euro nga mërgata jonë vetëm gjatë sezonit veror apo gati një çerek të shifrës monetare sa vetë deklaron buxhetin e saj qeveria e Maqedonisë.

Argumentet e mësipërme ndaj bindjen se janë mjaftueshëm të qëndrueshme bazuar edhe në eksperienca të vendeve tjera se organizime të kësaj natyre aq më shumë tani në epokën e globalizmit ku bota bëhet gjithnjë e më e bashkuar, se mund të jenë një nisëm e cila do të shikohet si një shpresë për ndryshim të situatës. Potenciali i kapitalit më të çmuar që janë resurset e burimeve njerëzore nuk na mungojnë, ngelet këtë aset ta orientojmë te vetja, e kundërta siç ndodh aktualisht, kapacitetet tona do ti shfrytëzojë tregu i jashtëm për nevojat e tyre.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP