BE: Izraeli dhe Gaza janë “tmerrësisht afër” një konflikti të ri

Izraeli dhe Rripi i Gazës janë “tmerrësisht afër” një konflikti të ri si rezultat i përleshjeve të paradokohshme, paralajmëroi sot shërbimi diplomatik i Bashkimit Evropian.

“Rritja e dhunës ditëve të fundit i ka afruar në mënyrë të rrezikshme Izraelin dhe Gazën afër një konflikti ti ri”, theksohet në kumtesë.

BE-ja me këtë rast u apelon dy palëve që të kenë kujdes të mos i rrezikojnë jetët e civilëve.

Rripi i Gazës është nën kontroll të lëvizjes radikale palestineze Hamas, e cila nuk i njeh marrëveshjet paqeruajtëse mes Izraelit dhe Palestinës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP