Princ Leka II del me deklaratën e guximshme: Shqipëri-Kosovë të bashkohen në monarki

Në kulmin e debatit për ndarjen e Kosovës apo një rikorigjimi kufijsh me Serbinë, që ka vendosur përballë dy liderë historikë si Hashim Thaçi e Sali Berisha, por edhe aktorë të tjerë të klasës politike në dy vendet, një mendim për çështjen e ka dhënë edhe Princ Leka II.

“Zgjidhja më e mirë për Kosovën dhe Shqipërinë do të ishte bashkimi nën një monarki shqiptare”, është shprehur Princ Leka për “Diell”, citon media britanike “Royal Central”.

Princi i Kurorës thekson se që kur familja mbretërore u kthye nga mërgimi, detyra e tyre ishte të hiqnin barrierat midis shqiptarëve dhe të promovonin unifikimin e trojeve shqiptare në Ballkan. Bashkimi që Leka II propozon, sipas tij duhet të ketë një monark në krye dhe këtë e ilustron me shembullin e Mbretërisë së Bashkuar dhe monarkive të tjera të Europës Perëndimore.

“Një Shqipëri e Madhe, e vendosur si monarki kushtetuese, do të siguronte stabilitet më të madh politik sesa sistemi aktual politik”, thotë ai.

“Familja mbretërore do të respektojë gjithmonë vullnetin e popullit. Të jesh princ apo mbret është një jetë. Të jesh në gjendje t’i shërbesh vendit tënd nuk e shoh si një punë, por si nderin më të madh”, është shprehur ai.

10 gusht 2018 (gazeta-Shqip.com)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP