Po bie vlera e lirës turke, Erdogan thirrje qytetarëve për të këmbyer devizat ne lira

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, u bëri thirrje qytetarëve të Turqisë t’i konvertojnë devizat e tyre të kursyera në lira turke, raporton Anadolu Agency (AA).

“Kushdo që ka dollarë, euro ose ar nën jastëk, të shkojë në bankë dhe t’i këmbejë ato në lira”, tha Erdoğan në një fjalim në provincën verilindore Bayburt.

Presidenti turk i quajti hapat e tillë si pjesë e “përpjekjes kombëtare”, duke thënë se “Kjo do të jetë përgjigja e popullit tim për ata që shpallin luftë ekonomike kundër nesh”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP