Irak, vriten 5 “terroristë” të infiltruar

Forcat irakiane sot kanë vrarë pesë “terroristë”, të cilët tentuan të infiltrohen në territorin e Irakut nga Siria, bëri të ditur Ministria e Mbrojtjes e këtij vendi, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Rojet kufitare arritën të vrasin pesë terroristë dhe të arrestojnë dy të tjerë, pasi u penguan përpjekjet e tyre për të hyrë në Irak në veri të qytetit Qaimit në provincën Anbar”, tha zëdhënësi i ministrisë Yahia Rasul.

Forcat e sigurisë mbështetur nga forcat ajrore, shtoi ai, janë në procesin e spastrimit të zonës nga më shumë infiltrues.

Në fund të vitit të kaluar, zyrtarët në Bagdad deklaruan se prania ushtarake e grupit terrorist DEASH në Irak është shkatërruar.

Megjithatë, ushtria irakiane vazhdon të kryejë operacione kundër saj të cilën e përshkruan si “celula të heshtura” të lidhura me DEASH-in.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP