Sanksionet, Koreja e Veriut: SHBA-ja të ndalojnë skenarin e vjetër!

Koreja e Veriut ka sulmuar Shtetet e Bashkuara për vazhdimin e zbatimit të sanksioneve. Pheniani ka thënë se nuk mund të ketë përparim sa i përket denuklearizimit, nëse SHBA-ja vazhdon të veprojë sipas “skenarit të vjetër”.

Koreano-veriorët, kanë akuzuar negociatorët amerikanë se janë duke marrë masa kundër qëllimeve të presidentit amerikan, Donald Trump dhe shpirtit të samitit të mbajtur në Singapor.

Trump dhe lideri Kim Jong-un janë pajtuar në muajin qershor se do të punojnë drejt denuklearizimit.

Mirëpo detajet deri më tani mbeten të paqarta, pasi Koreja e Veriut nuk ka treguar gatishmëri për të hequr dorë në mënyrë të njëanshme nga programi bërthamor, derisa Kombet e Bashkuara kanë thënë se programi bërthamor është duke vazhduar.

“Për aq kohë sa SHBA-ja kundërshton qasjet e mira për partnerin e saj të dialogut dhe vazhdon të veprojë sipas skenarit të vjetër, me të cilin kanë dështuar të gjitha administratat e kaluara, nuk mund të pritet ndonjë përparim apo zbatim të deklaratës së përbashkët duke përfshirë denuklearizimin”, ka thënë ministria e Jashtme koreano-veriore.

Këto paralajmërime kanë ardhur vetëm disa ditë pasi ministri i Jashtëm koreano-verior i ka cilësuar veprimet e SHBA-së, alarmuese.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP