Afganistani pas 26 vitesh merr kontrollin mbi hapësirën ajrore

Qeveria e Afganistanit pas 26 viteve mori kontrollin e hapësirës ajrore mbi vendin, raporton Anadolu Agency (AA).

Zëdhënësi i kabinetit të presidentit të Afganistanit, Huseyin Murtezevi, deklaroi se tashmë 26 vite vendet e huaja kanë kontrolluar hapësirën ajrore.

Ai tha se me vendosjen e sistemit të ri të radarit në aeroportin ndërkombëtar në Kabul, kontrollin mbi hapësirën ajrore tërësisht e merr qeveria afgane.

Kryetari i zyrës shtetërore për aviacion ajror, Mahmud Sah Habibi, deklaroi se hapësira ajrore afgane tani do të jetë tërësisht e sigurtë.

Ai theksoi se sistemi i ri i radarit kushtoi 30 milionë dollarë, dhe se për kontrollin dhe mirëmbajtjen e tij çdo vit do të nevojiten të ndahen nga 10 milionë dollarë.

Sistemin e vjetër të radarit në aeroportin në Kabul e ka vendosur Bashkimi Sovjetik, por ky sistem në masë të madhe është dëmtuar gjatë përleshjeve në këtë vend gjatë viteve 90-të.

Pas rrëzimit të regjimit taleban në vitin 2001, kontrollin mbi hapësirën ajrore e kanë pasur vendet e huaja.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP