Biber: Është për të ardhur keq që presidenti dhe opozita nuk e panë rëndësinë e Marrëveshjes me Greqinë

“Marrëveshja e Prespës për emrin meriton mbështetje të gjerë politike dhe shoqërore. Është për të ardhur keq që presidenti dhe opozita nuk e kanë parë rëndësinë e Marrëveshjes me Greqinë dhe e shfrytëzojnë për pikë politike”, thotë në një intervistë për MIA, eksperti për Ballkanin dhe profesori në Universitetin e Gracit, Florijan Biber, njofton Portalb.mk.

“Kjo Marrëveshje në kuptimin ideal do të duhej që të ketë mbështetje të gjerë politike dhe shoqërore. Është për të ardhur keq që opozita dhe presidenti nuk e kanë parë rëndësinë e Marrëveshjes dhe e shfrytëzojnë për fitim të pikëve politike. Ideja për bojkot të referendumit gjithashtu është hap i lirë, pasi që nuk a për qëllim që ta vërtetojë mbështetjen te popullata, por vetëm ta sabotojë Marrëveshjen. Opozita në Mal të Zi shumë më me pjekuri ka vepruar dhe e ka përkrahur referendumin për pavarësi dhe nuk ka thirrur në bojkot”, thotë Biber, i pyetur nëse ndarja politike në vend mund të shkaktojë jo-stabilitet dhe komprometim të Marrëveshjes dhe referendumit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP