Portret me Faton Ibrahimin: Aktori duhet të sakrifikojë çdo gjë

“Ballafaqimi i parë me audiencën ishte në vitin e parë, ku kishim përgatitur një provim semestral “Tri Motrat” e Anton Çehovit, me profesor Refet Abazin”.

Kështu nis rrëfimin Faton Ibrahimi, që me shfaqjen diplomë “Ëndrra e shtatë studentëve” nisi rrugëtimin e tij profesional në fushën e aktrimit. Ai në portretin e realizuar nga Portalb.mk ka treguar se aktrimi është dashuria e parë e tij, dhe se duhet të jetë në skenë, ngaqë është aktor i ri. E aktorët e rinj i nuhasin shumë mirë kërkesat e publikut artdashës.

“Duartrokitjet e publikut pas një punë të gjatë dhe të suksesshme vlejnë me shumë se gjithçka”, rrëfen Faton Ibrahimi për magjinë që publiku ua jep aktorëve.

Portalb: Pse zgjodhe te bëhesh aktor?

Zgjedhja nuk ishte e lehtë, për arsye se në vendin tonë nuk çmohet edhe aq ky profesion. “Dashuria e parë” ishte aktrimi, dhe kjo ishte arsyeja e zgjedhjes së këtij profesioni, të ndjek ëndrrën time që ka filluar që nga fëmijëria dhe ta arrij qëllimin – majat e suksesit që t’ia falë vendit dhe popullit tim.

Portalb: Pse duhet një regjisor të të marrë ty në shfaqje?

Aktrimi si profesion evoluon çdo ditë, njëjtë si teknologjia. Mendimi im se pse duhet të jem pjesë e një shfaqje, është se ne si aktor të sapo diplomuar, mund t’them se jemi shkollë e re, e nuhasim kërkesën e publikut dhe kemi shije të ngjashme me regjisorët e rinj – që një shfaqje e moderne e ditëve të sotme duhet të përmbajë këndim, vallëzim, koreografi dhe interpretim me ndonjë instrument.

“Nuk kam ndonjë zhanër për të dalluar, të gjitha më pëlqejnë. Mjafton që jetë një tekst i mirë dhe mund të jemi falënderues, sepse të jep hapësirë për lojë”, tha Faton Ibrahimi.

Portalb: Kush është Faton Ibrahimi në pak fjalë?

Jam i lindur më 9 tetor të 1995-s në Kumanovë. Shkollimin fillor dhe atë të mesëm i kam mbaruar në Kumanovë, në shkollën fillore “Bajram Shabani” dhe në shkollën e mesme “Sami Frashëri”. Studimet i kam mbaruar në Universitetin Shtetërorë të Tetovës – dega aktrim.

“Ëndrra ime është që të luaj në Film dhe në Shfaqje me aktorë të mëdhenj të skenës dhe ekranit, dhe të kurorëzohem me çmimin Oscar”, rrëfehet për ëndrrën e tij, aktori Faton Ibrahimi.

Portalb: Në cilat shfaqje ke marrë pjesë deri më sot?

Shfaqjet e fundit profesionale që kam marrë pjesë kanë qenë: “Në det” e Slavomir Mrozek në regji të Qëndrim Rijanit në Teatrin Shqiptar të Kumanovës, “Vdekja e Dantonit” e George Buchner në regji të Dino Mustafiç në Teatrin Shqiptar të Shkupit, “Ballyturk” e Enda Walsh në regji të Qazmedin Nuredinit në Teatrin Ultra dhe “Ëndrra e shtatë studentëve” bazuar në “Ëndrra e një nate vere” nga William Shakespeare në regji të Qëndrim Rijanit – shfaqje diplome.

Aktori i ardhshëm duhet të sakrifikojë çdo gjë

Vazhdon rrëfimin Faton Ibrahimi: Nëse një maturant është drejtuar për në aktrim, do të sakrifikojnë çdo gjë vetëm e vetëm për të vazhduar aktrimin. Dobia e këtij “zanati” është që të jesh vetvetja dhe se të jep mundësi të shprehësh atë çfarë ke brenda vetes. Gjithashtu është edhe pasqyrë e problemeve sociale, ekonomike dhe politike. Veç kësaj, përmes filmit dhe shfaqjeve ne përcjellim edhe mesazh ose pasqyrojmë nivelin, gjendjen e një  populli dhe  vendi.

“Tani pasi mbarova studimet, mendoj të vazhdojë për master jashtë vendit dhe të kthehem prapë këtu”, premtoi Faton Ibrahimi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP