“Vajza me telat” dhe “Akademia e solistëve” sot në “Verën e Ohrit”

Programi i dramës i festivalit “Vera e Ohrit” sonte vazhdon me shfaqjen teatrale “Vajza me telat” nga Marjan Neçak dhe Maja Hërgoviq, projekt i cili vjen si bashkëpunim i Teatrit Popullor slloven SNG Drama Lubjanë dhe Teatrit Lëvizës Muzikor nga Manastiri.

Rolet në shfaqjen “Vajza me tela” i luajnë Barbar Cerar, Urosh Furst dhe Branko Shturbej. Autore e vargjeve në shfaqje është Ana Buntevska.

Shfaqja do të luhet në skenën “Saraji i Poshtëm” me fillim në orën 21.

Sa i përket programit muzikor, sonte në kuadër të “Verës së Ohrit” është koncerti i Orkestrës kamertale “Akademia e solistëve”, me performancë të duos së pianistëve Marko Skiavo dhe Serxho Markexhani nga Italia dhe violinistja “Ajman Musakjajeva nga Kazakistani nën dirigjimin e maestro Gudjon Emillson nga Islanda.

Në programin e koncertit në “Shën Sofija” janë vepra nga Eduard Grig, Leopold Kozheluç, Kamij Sen-Sans, Pablo de Sarasate, Zhil Masne, Franc Vaksman dhe Zhorzh Bize.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP