Shkëndija, shkëlqesia shqiptare në Champions

Me kualifikimin e Shkëndijës në xhiron e tretë eliminatore të Ligës së Kampionëve nënkuptohet se klubi i madh shqiptar nga Tetova e ka shënuar edhe një tjetër sukses të madh në historinë e vet, njofton gazeta Zëri.

Kjo është hera e parë që klubi përfaqësues i shqiptarëve të Maqedonisë arrin të shkojë kaq lart – deri në rrethin e tretë kualifikues të Championsit.

Kampionia në fuqi e Maqedonisë të martën mbrëma barazoi pa gola si mysafire e Sheriff Tiraspolit në Moldavi, me ç’rast “Shqiponjat” fluturuan tutje falë fitores prej 1:0 që e kishte shënuar në ndeshjen e parë në Shkup me golin e Besart Ibraimit.

Kështu Shkëndija mrekullinë në Ligën e Kampionëve, përkatësisht kualifikimin në “Play-Off” tani do ta kërkojë përballë gjigandit austriak Salzburgut, i cili në sezonin e fundit shkoi deri në gjysmëfinale të Ligës së Evropës.

Natyrisht, ky sukses ndërlidhet ngushtë edhe me trajnerin Qatip Osmani, i cili megjithëkëtë merita nuk i atribuon fare vetes, por vetëm futbollistëve të tij, të cilët i ka uruar për paraqitjet e deritanishme.

“Uroj lojtarët e mi për paraqitjen dhe për angazhimin që dhanë. Edhe pse u orientuam më shumë në defensivë besoj se Shkëndija e meritoi kualifikimin në rundin e ardhshëm të Ligës së Kampionëve”, ka deklaruar Osmani.

Ai ndihet krenar që ekipi i tij arriti ta eliminojë një ekip të njohur në kontinentin e vjetër.

“Kishim përballë rival shumë cilësor dhe gëzimi ynë është edhe më i madh për faktin që eliminuam një skuadër si Sheriff Tiraspoli”, tha ai.

Shkëndija në edicionin e kaluar kishte ecuri perfekte në kualifikimet e Ligës së Evropës ku u eliminua vetëm prej një gjiganti evropian, siç është Milani italian. Ndërsa tani tetovarët po mundohen të shkëlqejnë në një nivel më të lartë, në Ligën e Kampionëve, ku ka shkuar si kampione e Maqedonisë, titull për të cilin kuqezinjtë kishin arritur ta përmbysnin gjigantin maqedonas, Vardarin.

Falë investimeve të mëdha të “Ecolog”-ut dhe menaxhimit fenomenal nga familja e pasur shqiptare, ajo e Lazim Destanit, Shkëndija ka prekur majat në futbollin maqedonas duke u bërë rivale e vetme e denjë e maqedonasve të Vardarit.

Ndërkohë në rrafshin ndërkombëtar Shkëndija është ngritur në një nivel të kënaqshëm evropian.

Krejt këto kanë bërë që kjo skuadër të bëhet në njëfarë forme “përfaqësuese” e shqiptarëve të Maqedonisë, por që ka hyrë edhe në zemrat e tifozëve në Kosovë ose edhe në Shqipëri.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP