Oliver Dragojeviç  –  Ikona e muzikës  Kroate!

Afrim Ramadani

Afrim Ramadani

Sarajevë, viti 1983. Ndodhesha rastësisht, nuk e di se si! Atmosferë  jo si herave tjera – tepër e këndshme. Krijohej përshtypja se edhe Ilixha buzëqeshte në një formë tjetër. „Šlager sezone – 83” (Festivali i këngëve të lehta). Emra të njohur te muzikës së atëhershme: Neda Ukraden, Ismeta Krvavac, Oliver Dragojeviç, grupi Index,  Kemal Monteno, Gabi Novak, etj, etj. Me të madhe flitej e përflitej se  kush mund të ishte fituesi i këtij festivali! Po, po vazhdonin grindjet…!

Natën vonë, dikush arriti në piadestal! “Moje prvo pijanstvo” (Dehja ime e parë) ishte kënga që tronditi Sarajevën. Ishte këngëtari i urtë Oliver Dragojeviç, që pushtoi Jahorinën! Po, po, më kujtohet si sot, ngase isha pjesë e asaj nate të çoroditur.

Oliver Dragojeviç, njeriun, të cilin pak e kisha njohur, më vonë u bë idol i këngëve të mia, të cilat, me shumë vështirësi, mundohesha, ndonjëherë, që ti luaj në kitarë. Ishte ky, Oliver Dragojeviç, autori  i Magdalenës legjendare, ai, që skaliti Skalinadën, bashkëkohëtari i Tereza Kesovijës, po edhe i grupit “Novi Fosili” (Fosilet e reja),  mjeshtri i këngëve të lehta dhe virtuozi i hatashëm i pianos.

Para dhe pas asaj “dehje”  bëri edhe shumë të tjera, siç ishin: „Galeb i ja” (Pulëbardha dhe unë), „Cesarica” (Perandoresha),Kad mi dođeš ti” (Kur më vjen ti), „Oprosti mi Pape” (Më fal Papë),… „Nije htjela” (Nuk deshti), të cilat, këtë “mbret”, e vendosën në majen më të lartë të artit kroat.

Pas suksesit  të madh në Kampionatin Botëror, që i’a sollën Modriç, Rakitiç, Manxhukiç, Lovren…Rebiç, dhe festës së madhe që u organizua për nderin e tyre,  Kroacia, duhet  të pajtohet me vdekjen e viganit të muzikës, atistit shumë të spikatur, Oliver Dragojeviç.

Megjithate, Kroacia, është dhe do të mbetet krenare me figurat e këtilla!

p.s. …ndërsa neve të tjerëve, na ngelet që të punojmë, në krijimin e emrave të këtillë, e që është shumë më e rëndësishme, të mundohemi, që ata,  t’i mbajmë në vendin tonë!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP