Maqedonia e fitoi kampionatin EHF

Kombëtarja e hendbollit të Maqedonisë për lojtarë deri në moshën 20 vjeçare ka triumfuar në kampionatin EHF, që u mbajt në Shkup.

“Kuq-verdhët” në finale më lehtë nga që është pritur e fituan Bjellorusinë e fuqishme me 29-23 (15-10) dhe me triumfin, si kombëtarja e renditur e para, ka siguruar vend në Kampionatin e ri evropian të vitit 2020, transmeton MIA.

Maqedonia në pjesën e parë ishte më e mirë në terren dhe me meritë printe me +5. Loja e fuqishme në pjesën e dytë solli edhe deri në fitore në disa raste me 7 gola diferencë, ndërsa deri në fund vetëm e mban avantazhin për 29-23.

Më efikas për Maqedoninë ishte Mari Tenkoski me 8 gola, ndërsa Tomisllav Jagurinovski ka arritur 7. Petkovski në portën e Maqedonisë kishte 14 mbrojtje.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP