Netanyahu: Do të vazhdojmë të sulmojmë caqet e Iranit në Siri

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu i ka thënë presidentit rus, Vladimir Putin se vendi i tij do të vazhdojë të sulmojë asetet ushtarake iraniane në Siri, transmeton REL. 

Zyra e Netanyahut ka shkruar sot në Twitter se lideri izraelit i ka thënë Putinit gjatë një bisede telefonike se “Izraeli do të vazhdojë të veprojë kundër ngritjes së një pranie ushtarake iraniane në Siri”.

Izraeli vazhdimisht ka paralajmëruar Iranin që të mos rrisë prezencën ushtarake në Siri dhe disa herë ka kryer sulme ajrore ndaj caqeve iraniane në Siri.

Më 11 korrik, gjatë një vizite në Kremlin, Netanyahu i kishte thënë Putinit se ai duhet të inkurajojë forcat iraniane që të largohen nga Siria.

Putini ka raporte të afërta me Iranin dhe Sirinë, por po tenton që të krijojë marrëdhënie të afërta edhe me Izraelin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP