Arti i migrimit – Shkup

Një artiste, një balerin, një fotograf dhe një avokate imigracioni nisin udhëtimin e jetës, mbi 10,000 milje dhe 20 shtete, si pjesë e relis mongole nga Praga deri në Ulan Ude, Rusi për të rritur ndërgjegjësimin për migracionin dhe refugjatët dhe viktimat e konfliktit, dhe për të eksploruar kulturën dhe identitetin përmes artit publik, bisedave dhe tregimeve.

Ata do të jenë në Shkup të shtunën, më 21 korrik, nga ora 11:00 deri në orën 13:00 në kafenë e Qendrës së Kulturës Rinore (në anën e përparme të ndërtesës) për një mbledhje.

A jeni refugjat ose viktimë e një konflikti? A punoni për një organizatë lokale apo ndërkombëtare që ndihmon migrantët, viktimat e konfliktit apo me të rinjtë? A doni thjesht të takoni njerëz interesant dhe të zgjeroni perspektivën tuaj?

Ju lutemi bashkohuni me ne në rrjet, tregoni historitë tuaja, ndani zgjidhje, bëni art, kërceni, njihuni me njerëz fenomenalë dhe argëtohuni. Pijet do të jenë në dispozicion për blerje në vendin e ngjarjes.

Mësoni më shumë rreth katërshin e famshëm (Sheryl, Bethany, Quentin dhe Yuri) dhe udhëtimin e tyre të shquar. Faqja e internetit të Artit të Migracionit është https://www.artofmigration.com/ dhe fushata e tyre për mbledhjen e fondeve është në https://www.gofundme.com/artofmigration.

Falënderime të veçanta për Qendrën Kulturore Rinore për të bërë hapësirën e tyre të disponueshme për ne dhe për të aktivizuar komunitetin tonë! Gjërësia e tyre energjizon përpjekjet tona për të ndërtuar komunitetin tonë, për të rritur ndërgjegjësimin tonë dhe për të ndarë njerëzimin tonë

Shpresojmë t’ju shohim më 21 korrik në “MKC Cafe”, Shkup.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP