“Lufta kundër të gjithëve”

Shpat-Iseini

Shpat Iseini

Duke filluar të analizosh vetëm termin “Luftë” të krijon në kokë mendime të lloj llojshme, por termi i tillë çdo herë është përdorur për luftërat vizuale të cilat njeriu i shikon, por sinqerisht termi luftë përdoret edhe për pjesët jo vizualë, si p.sh: luftërat e ftohta, luftërat e prodhimit bërthamor, politike, ndikimit ekonomik etj.

Por duke dashur të analizojmë luftën politike do fillojmë nga ndeshja e dy super fuqive për ndikim politik në botë dhe veçanërisht në Ballkan, përplasja e këtyre dy forcave politike ka filluar që nga vitet 1850 dhe vazhdon ende sot e kësaj dite, ndikimi i të dy palëve në aspektin politik njihet si shumë i ashpër, luftërat të cilat ndodhin në çdo cep të botës tregojnë më së miri vendosjen e kahjeve politike të dy superfuqive, të tillë kanë qenë luftërat në lindjen e mesme ( Afganistan, Pakistan, Irak, Siri, Katar) si ashtu edhe në Ballkan ( Slloveni, Kroaci, Bosnje dhe Hercegovinë- masakra me më shumë viktima pas luftës së dytë botërore, Kosovë, Maqedoni), por edhe në luftën e dy botërore në mes dy gjermanive.

Sa i përket ndikimit në Ballkan të dy super fuqitë kanë pasur ndikim të jashtëzakonshëm, por analiza e viteve të fundit tregojnë një të vërtet të patundshme për shtetin e Maqedonisë, forca e parë ajo Amerikane për 28 vite në Maqedoni ka investuar shuma marramendëse për ndikimin e popullatës në aspekt psikologjik që mendimi i tyre të jetë properëndimor. Por realisht vetëm populli shqiptarë ka fituar këtë lloj mendësie psikologjike properëndimore, kurse populli maqedonas në 80% e përbërjes, gati 28 vite kanë qenë vasal të forcave destruktive të përkrahur nga Rusia.

Por si realisht është zhvilluar kjo llojë propagande? Federata Ruse në zhvillimin e politikave të jashtme në qeverinë e vet parasheh pjesë të posaçme për çështjet financiare të cilat i delegon në vendet më pak të zhvilluara, siç është edhe rasti i Maqedonisë. Federata ruse nëpërmes dy shteteve mike të saja delegon ndihma financiare për përkrahje të forcave destruktive, njëri ndër këto shtete është edhe Katari, ky shtet sa do i vogël të jetë, ndikimin financiar në Maqedoni e ka të madh, ata tani financojnë një parti politike “shqiptare” dhe dy maqedonase, shumat e tilla vijnë nëpërmes organizatave të ndryshme joqeveritare dhe fetare, pra ndikimi i tyre në aspekt fetar është evident duke krijuar simpati dhe iluzione për shtetit Turkë dhe për Turqinë, me të vetmen arsye fillimin e zhdukjes së nacionalizmit dhe patriotizmit shqiptarë. Tek partit maqedone krijon një simpati për shtetin Sërb dhe Rusë duke marrë parasysh afërsin e dy popujve njëra ndaj tjetrës.

Ku realisht qëndrojnë shqiptarët?

Pjesa dërmuese e shqiptarëve janë pro perëndimor duke filluar nga pjesa veri-perëndimore e Maqedonisë, kurse pjesa e pakicës zhvillon një politik aq integruese dhe të frikshme që rrallë kush mund t’iu bjerë në fije, ata ofendojnë figurat e hershme kombëtare dhe fetare duke i shpallur tradhtar dhe se kinse nuk kanë punuar për mirëqenien e popullit të vet, kurse popujt e lashtë okupues i njeh si vëllezër dhe pjesë e tyre, por realisht kjo politikë është ajo e cila tenton të defokusoj popullin nga aspekti kombëtar, të tillë njerëz duhet anashkaluar në forma të ndryshme, qëllimi i tyre është materializmi personal dhe asgjë tjetër.

Por ndikimi i forcës ruse ka qenë pjesë edhe e shërbimit të inteligjencës, pos kësaj edhe e kishës ortodokse, Bashkësisë fetare Islame që nga viti 2006-2008 por edhe organizatave fetare të ndryshme që për shkaqe etike emrat e tyre nuk publikohen, këto organizata janë konvertuat nga Forumet Komuniste në organizata fetare, pra destruktiviteti ka qenë pjesë edhe e bashkësive fetare. Me fillimin e luftës në Kosovë, forcat destruktive pro ruse filluan të tërhiqeshin drejt Bosnje Hercegovinës, kurse ata të cilët arritën të mbijetonin deri në vitin 2017 me ndihmë të partisë maqedonase e cila ishte në pushtet, nuk e posedonin atë forcën e dikurshme për destabilizim, pra tentativat e tyre famëkeqe dështuan edhe pse të ndihmuar nga disa parti politike shqiptare duke nxjerrë në pah patriotizmin e rrejshëm dhe të kalbur në opinion me ose pa dashje përsëri DËSHTUAN. Koha e sotshme tregon faktin kryesor se vetëdijesimi i popullatës është shumë i madh dhe orientimi i tyre është për nga forcat properëndimore, sepse vetëm atje mund populli të shohë ardhmëri të sigurt dhe sinqeritet në politikë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP