Rusia e gatshme për bashkëpunim me SHBA-të për uljen e armëve ofensive

Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes i Rusisë Igor Konashenkov deklaroi se Rusia është e gatshme të vendos komunikim me zyrtarët ushtarak amerikanë lidhur me çështjen e bashkëpunimit në Siri dhe vazhdimin e Marrëveshjes për uljen e armatimit strategjik ofensivë (START), raporton Anadolu Agency (AA).

Në adresimin para gazetarëve në Moskë, Konashenkov rikujtoi samitin e djeshëm në Helsinki mes presidentit të Rusisë Vladimir Putin dhe presidentit të SHBA-ve Donald Trump.

Ai theksoi se të dy liderët gjatë samitit arritën marrëveshje të rëndësishme lidhur me çështjen e sigurisë globale.

“Institucionet ushtarake të Rusisë janë të gatshme që përmes Shtatmadhorisë dhe institucioneve tjera relevante të vendosin komunikim aktiv me homologët nga SHBA-të për të negociuar vazhdimin e Marrëveshjes për uljen e armatimit strategjik ofensivë (START), arritjen e bashkëpunimit dhe sigurisë ushtarake në Siri, si dhe çështjet tjera aktuale”, tha Konashenkov.

Putin po ashtu në deklaratë për “Fox TV” tha se Moska është e gatshme me SHBA-të që të vazhdojë “START” që zgjat deri në vitin 2021, duke shtuar se nevojitet të bisedohet në detaje.

Marrëveshja e fundit për uljen e armatimit strategjik ofensivë (START) mes Rusisë dhe SHBA-ve, qëllimi i së cilës është kufizimi i armëve bërthamore, është nënshkruar në vitin 2010.

Federate ruse dhe SHBA-të atëherë bënë thirrje që të gjitha vendet që posedojnë armatim bërthamor në mënyrë aktive të kontribuojnë në uljen dhe kufizimin e tij, në kushte të përforcimit të stabilitetit ndërkombëtar dhe sigurimin e sigurisë së barabartë dhe të pandashme për të gjitha vendet.

Në një deklaratë të përbashkët, delegacionet e SHBA-ve dhe Rusisë theksuan se të dy vendet e shohin nënshkrimin e Marrëveshjes për kufizimin e armatimit strategjik si një hap të rëndësishëm në rrugën e çarmatimit bërthamor dhe mospërhapjes së armëve bërthamore.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP