Zbulohen satelitë të rinj të Jupiterit

Astronomët zbuluan 12 satelitë të rinj në orbitën e Jupiterit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas ueb faqes “space.com”, astronomët nga Instituti Shkencor Carnegie i SHBA-ve në hulumtimin për kërkimin e planetit të 9-të të Sistemit Diellor, në orbitën e Jupiterit kanë gjetur 12 satelitë të rinj.

Shkencëtarët kanë përdorur teleskopët hapësinorë në Kili, Hawaii dhe Arizona, ku kanë zbuluar një grup satelitë, prania e të cilëve ishte e panjohur më parë.

Theksohet se 9 nga satelitët shkonin në drejtim të kundërt të planetit, ndërsa 3 në të njëjtin drejtim.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP