Bujar Osmani – negociatori politik me BE-në

Bujar Osmani, zëvendësministri për çështje evropiane do të jetë negociatori politik dhe shef i delegacionit shtetëror për negociata me Bashkimin Evropian, merr vesh gazeta KOHA.

Ndërkohë që zëvendës i Osmanit, njëherësh negociator teknik tashmë është zgjedhur Bojan Mariçiç. Neswr, Komisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore evropiane, Johanes Han, do të qëndrojë në Maqedoni, me çka fillon procesi i skriningut në vend për fillimin e negociatave për anëtarësim në Union. Sipas agjendës, Han në mëngjes do të ketë takim me kryeministrin Zoran Zaev dhe më pas edhe me kryetarin e Parlamentit Talat Xhaferi dhe me liderin e partisë opozitare VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski. Eurokomisari Han, siç lajmëron MIA, do të ketë fjalim para anëtarëve të Këshillit kombëtare për eurointegrim në Parlament.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP