Irani paraqet ankesë në GJND kundër SHBA-ve

Irani ka paraqitur ankesë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND) kundër SHBA-ve për shkak “të sanksioneve të njëanshme jashtëligjore” të këtij shteti, transmeton Anadolu Agency (AA).

Ministri i Punëve të Jashtme të Iranit, Javad Zarif në një deklaratë nga llogaria e tij në rrjetin social Twitter tha se “Irani sot ka paraqitur ankesë në GJND ndaj SHBA-ve për shkak të zbatimit të sanksioneve jashtëligjore dhe të njëanshme. Duhet të kundërshtohet që ky shtet të shndërrojë në atë tradicionale mosrespektimin e marrëveshjeve ndërkombëtare”.

Pas njoftimit të presidentit të SHBA-ve Donald Trump se janë tërhequr nga marrëveshja bërthamore, Departamenti Amerikan i Thesarit tha se në gusht nis zbatimi i pakos së parë të sanksioneve ndërsa në nëntor pakoja e dytë e sanksioneve.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP