Ja sa para harxhoi Qeveria e Maqedonisë për organizimin e festës që u mbajt të shtunën

Qeveria e Republikës së Maqedonisë nëpërmjet një kumtese për media njofton se festa e organizuar të shtunën mbrëma me rastin e marrjes së ftesës për vendin në NATO dhe marrjen e datës për fillim të negociatave me BE-në ka kushtuar gjithsej 179.500 euro, transmeton Portalb.mk.

75.500 janë harxhuar për marrëveshje autoriale me çdo artist të angazhuar për festë në 15 qytetet e vendit.

Pajisja për skenat, ndriçimi dhe shërbime të tjera për 15 qytetet janë realizuar nga ana e kompanisë me të cilën Qeveria ka bërë marrëveshje në bazë të tenderit publik. Shuma e përgjithshme për gjitha këto shërbime ka kushtuar 49.000 euro ose 3.200 euro për çdo qytet.

Për të gjitha nevojat tjera dhe shërbimet e organizimit duke përfshirë personelin teknik, organet mbrojtëse, 15 tendat, zërimi, transporti në të gjitha qytetet ka kushtuar 35.000 euro ose rreth 2.300 euro për qytet.

Angazhimi i personave për punë autoriale për koncept kreativ ose realizimi i fushatës në rrjetet sociale, video produksioni, grafika kanë kushtuar gjithsej 20.000 euro ose 1.300 euro për çdo qytet.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP