Pse ndodh shpërbërja e thonjve dhe hollimi i tyre

Vit pas viti ne vëmë re që thonjtë nuk janë më si më parë.  Shkaqet janë të shumta. Një ndër shkaqët kryesore në hollin e tyre është vjetërsia e thonjve të cilët nuk janë më në gjendje që të prodhojnë keratinë, e cila është lënda ushqyese kryesore për rritjen e tyre, shkruan Bordo.al. 

Një shkak mjaft i zakonshëm që e hasim në të shumtën e rasteve është ai i një diete të varfër veçanërisht të mungesës së vitaminës A dhe B6.

Shpërbërja e thonjvë vjen dhe nga disa shkaqe të tjera të cilat janë mjaft të rrezikshme. Këto shkaqe jane trajtimi i thonjve me produkte të pa kontrolluara dhe të pa përshtatshme sikur është xheli apo përbërës të tjerë që ne i përdorim që thonjtë të duken më bukur, por në fakt ne po i shkatërrojme ato.

Ka dhe disa shkaqe të tjera si stresi, lodhja nervozizmi etj që ndikojne direkt në mirëqënien e thonjve dhe ripërtëritjen e tyre në mënyrë graduale.

Ndaj nuk na mbetet gjë tjetër, veçse të ndajmë prioritetet, një fasadë e bukur apo një thua i shëndetshëm dhe i trajtuar mirë. Zgjedhja është e juaja!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP