Pacolli: Numërimi i vendeve që (nuk) kanë njohur Kosovën, “sporti më i ri” në Serbi

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolli ka thënë se numërimi i vendeve që kanë njohur pavarësinë e Kosovës duket se është shndërruar në një sport të ri ndëretnik të Ballkanit dhe se de-facto apo de-jure, janë 117 shtete që kanë njohur Kosovën.

Në një intervistë për BBC-në, Pacolli ka konsideruar që lufta për të tërhequr njohjet e Kosovës është “absolutisht e çmendur”, transmeton RTK.

Sipas tij, një pjesë të ministrisë me të cilën udhëheq e ka drejtuar në rritjen e numrit të vendeve njohëse.

Duke folur për tentativat e homologut të tij serb, Ivica Daçiq për të bindur vendet afrikane dhe ato aziatike që të tërheqin njohjen e Kosovës, Pacolli ka thënë disa fjalë.

“Unë i them Daçiqit kudo që e takoj – çfarë i nevojitet atij kjo? Gjithmonë i them – unë po ndërtoj, ti po shkatërron. Njerëzit vetëm qeshin me ne- dhe aty bëhet fjalë edhe për reputacionin e Serbisë”, ka thënë Pacolli.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP