Siri, regjimi i Asadit vazhdon sulmet ajrore ndaj civilëve

Tre fëmijë kanë humbur jetën dhe tetë civilë të tjerë janë plagosur si pasojë e sulmeve ajrore të avionëve luftarakë të regjimit sirian të Bashar al-Asadit ndaj vendbanimeve civile në zonën e deeskalimit të Idlibit, raporton Anadolu Agency (AA).

Siç njoftojnë gazetarët e AA-së në Idlib, regjimi i Asadit ka kryer sulme në qytezën Muambil në Idlib, fshatrat Kastun dhe Zejtun në Hama dhe vendbanimet civile në fshatin Kibani të Latakias.

“Tre fëmijë humbën jetën, kurse të paktën tetë civilë u plagosën gjatë sulmeve të regjimit të Asadit në orët e pasdites ndaj vendbanimeve civile brenda kufijve të zonës së deeskalimit të Idlibit”, njoftoi Mustafa Haxh Jusuf, drejtori i Mbrojtjes Civile të Idlibit (Helmetat e Bardha).

Dhjetë civilë kanë humbur jetën dhe të paktën 39 të tjerë janë plagosur si pasojë e sulmeve të regjimit në tri ditët e fundit.

Ndryshe, Idlibi dhe zonat përreth të kontrolluara nga grupet opozitare në veriperëndim të Sirisë ishin shpallur “zonë e deeskalimit” në bisedimet e mbajtura në Astana më 4 dhe 5 maj.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP