Instituti për Demokraci: Ligji për amnisti për 27 prillin është kundër konkluzave të Këshillit të Evropës

Ngjarjet e përgjakshme në Kuvendin e Maqedonisë në vitin e kaluar ishin përpjekje për pengim të ndryshim të pushtetit, kështu që me iniciativën e VMRO-DPMNE-së për amnisti, vihen në pikëpyetje sundimi i ligjit, paprekshmëria e jetës së tjetrit dhe proceset demokratike, reagojnë nga Instituti për Demokraci, njofton Portalb.mk.

“Njëkohësisht, qëllimet e një ligji të këtillë janë në kundërshtim të drejtpërdrejtë me konkluzat e Këshillit të Evropës në lidhje me Maqedoninë. Në konkluzat qartë thuhet se “përgjegjësia për sulmin në Kuvend patjetër duhet që të konstatohet”. Pra kjo iniciativë i shkatërron mundësitë që Maqedonia t’i fillojë bisedimet duke e pasur parasysh atë që me vetëdije shkohet kundër konkluzave të Këshillit”, thuhet në apelin e tyre.

Ata bëjnë thirrje deri te të gjitha palët që të mbajnë llogari për interesat shtetërore dhe strategjike të Maqedonisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP