MPJ e Bullgarisë e përshëndeti ftesën e NATO-s për Maqedoninë

E përshëndesim vendimin nga samiti i NATO-s për fillim të bisedimeve me Republikën e Maqedonisë për inkuadrim në Aleancë – hap vendimtar drejt përkatësisë së saj euroatlantike, ceket në kumtesën e MPJ-së bullgare, të liferuar nga BTA.

“E përshëdnesim vendosshmërinë e Qeevrisë në Shkup për të vazhduar me zbatimin e reformave dhe me përforcimin e marrëdhënieve të mira fqinjësore”, ceket në kumtesë.

Nga ana jonë, vazhdon MPJ bullgare, do të vazhdojmë ta japim mbështetjen e domosdoshme në frymën e Marrëveshjes sonë për miqësi, fqinjësi të mirë dhe bashkëpunim, që e nënshkruam në vitin 2017, dhe shton se “përparimin e arritur e shohim edhe si sukses të politikës sonë aktive për të ardhme evropiane dhe euroatlantike të mbarë rajonit – prioritet i realizuar me sukses në kuadër të kryesimit të sapopërfunduar me sukses bullgar me Këshillin e BE-së”.

Ftesa drejt Republikës së Maqedonisë është konfirmim i qartë se politika e Aleancës e “dyerve të hapura” mbetet aktuale dhe kontribuon për siguri dhe stabilitet në hapësirën euroatlantike.

NATO e ftoi Maqedoninë t’i fillojë bisedimet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP