Trump-Merkel ulin tonet pas takimit në samitin e NATO-s

Presidenti i SHBA Donald Trump mbajti bisedime me kancelaren gjermane Angela Merkel në margjinat e një samiti të NATO-s në Bruksel të mërkurën, orë pas kritikave të ashpra të politikës gjermane mbi shpenzimet e mbrojtjes dhe importet e gazit nga Rusia.

Toni i deklaratave të tyre, kur iu drejtuan së bashku gazetarëve, ishte disi më i qetë, pasi Trump tha se mbështetja e Gjermanisë mbi energjinë ruse e lë atë “nën kontrollin” e Moskës dhe Merkel më vonë iu referua rinisë së saj në Gjermaninë Lindore të drejtuar nga Bashkimi Sovjetik, për të insistuar se tani Berlini është plotësisht sovran, transmeton Top Channel.

“Ne kemi një marrëdhënie shumë të mirë me kancelaren. Ne kemi një marrëdhënie të jashtëzakonshme me Gjermaninë”, tha Trump, duke treguar se kishte ngritur shqetësimet e tij rreth një tubacioni të ri të gazit të planifikuar nga Rusia në Gjermani.

Merkel tha se kishte diskutuar migrimin dhe tregtinë me Trump dhe po shihnin përpara për shkëmbime të mëtejshme, pasi Shtetet e Bashkuara mbetën një partner i Gjermanisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP