Micotakis: Cipras dhe Kamenos i hapën dyert e NATO-s për Shkupin

“Cipras dhe Kamenos, përpara tre javëve në Prespë e pranuan nacionalitetin dhe gjuhën maqedonase për Shkupin, sot në Bruksel i hapën dyert për integrim në NATO”, thotë kryetari i partisë Demokracia e Re, Kirjakos Micotakis, njofton Portalb.mk.

Në deklaratën, kushtuar Samitit të NATO-s, lideri i partisë më të madhe opozitare, ka dërguar kritika të ashpra dhe akuza deri te Qeveria e Ciprasit dhe Kamenosit në lidhje me ftesën e NATO-s për anëtarësimin e Maqedonisë.

“Sot në Bruksel, zotërinjtë Cipras dhe Kamenos shtetit fqinj Shkupit, ia hapën dyert për integrim në NATO. Kështu, e kanë  dorëzuar armën më të madhe të negocimit që e ka pasur Greqia dhe ishte që ishte linjë nacionale në 27 vitet e fundit”, thotë Micotakis dhe ka theksuar se partnerët koalicionues në Qeveri mbajnë përgjegjësi të rëndë dhe “populli së shpejti do t’i gjykojë”.

Micotakis i akuzon Ciprasin dhe Kamenosin se përpara tre javëve në Prespë “e kanë pranuar identitetin dhe gjuhën maqedonase edhe pse qytetarët grekë kanë qenë absolutisht kundër”.

Maqedonia sot merr ftesë për fillimin e bisedimeve për hyrje në NATO

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP