Samiti në Londër përfundoi, Tereza Mej paralajmëroi ndihmë financiare për Maqedoninë

Kryeministria e Mbretërisë së Bashkuar të Britanisë së Madhe dhe Irlandës Veriore, Tereza Mej, si tregim të suksesshëm në mes të dy samiteve të BE-Ballkani Perëndimor e ka theksuar atë për Marrëveshjen për Emrin mes Maqedonisë dhe Greqisë, gjatë së cilës e ka uruar kryeministrin Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras, duke theksuar se zhvillimi është i mundshëm, kumtoi Qeveria e Maqedonisë, njofton Portalb.mk.

Kryeministrja britanike në Lodër ka paralajmëruar ndarje të mjeteve financiare për mbështetje projekteve për përforcimin e administratës në Maqedoni, por edhe për trajnime digjitale të një milion fëmijëve në shkollat fillore në rajon, me qëllim që ta njohin fuqinë e tyre në botën moderne.

Shefi i Qeverisë së Maqedonisë në margjinat e Samitit pati edhe takim të shkurtër me kancelaren e Gjermanisë, Angel Merkel, në të cilin e ka njoftuar me përgatitjet për referendumin e ardhshëm për realizimin e dispozitave të marrëveshjes për zgjidhjen e kontestit të Maqedonisë dhe të Greqisë dhe për partneritetin strategjik.

Agjenda e punës në Samitin BE- Ballkani Perëndimor në Londër përfundoi me pres konferencë të përbashkët të kryeministres britanike Mej, të kancelares Merkel dhe të eurokomisarit për politikë fqinje dhe zgjerim të BE-së, Johanes Han.

Merkel Zaev

Merkel Zaev

Në konferencën për shtyp u theksua se BE dhe Gjermania, veçanërisht përmes Procesit të Berlinit, mbeten edhe më tej të përkushtuar në mbështetjen e afirmimit të vlerave evropiane në rajon, në projekte për ndërlidhje dhe për bashkëpunim rajonal dhe në projekte për sigurinë e rajonit dhe të Evropës dhe se për projektet e ardhshme është paraparë edhe mbështetje e re financiare prej fondeve të BE-së.

Në përbërjen e delegacionit qeveritar të kryesuar prej kryeministrit Zoran Zaev në Samitin BE-Ballkani Perëndimor (Procesi i Berlinit), që u mbajt në Londër, ishin edhe zëvendëskryetari i Qeverisë së obliguar për Çështje Evropiane, Bujar Osmani dhe ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov.

KE, 1 miliardë euro për stabilitetin ekonomik të Ballkanit Perëndimor

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP