Krepa të njelmët me kungulleshka

Shumë të shijshme dhe të parezistueshme…

Nevojiten:
1 kungulleshkë më e madhe (rreth 270 gr)
1 thelb hudhre
2 vezë
pak majdanos
1 lugë e vogël pluhur pjekurinash
100 gr miell
100 ml qumësht
50 gr ermik
pak erëza të thata
kripë, piper

Përgatitja:
– Kungulleshka qërohet dhe kalohet në rende.

– Hudhra dhe majdanosi grihen imët dhe shtohen tek kungulleshka. Pastaj shtohen të gjithë prëbërësit e tjerë dhe përzihet mirë. Shtoni erëza sipas shijes.

– Në një tavë më të madhe në plakë shporeti ngrohni pak vaj. Me lugë të madhe merrni nga masa e kungulleshkave dhe vendosni në tavë. Shtypni pak me lugë për të formuar krepa.

Солени палачинки со тиквички1

– Fërgoni nga të dy anët derisa nuk marrin ngjyrë të artë.

Солени палачинки со тиквички2

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP