VAJZAT NGA ANGLIA

Zejnulla Salihi

Zejnulla Salihi

Ne, si një grup i vogël adhuruesish të ecjes, ngjtjes majeve të larta  dhe vizitave  të ujëvarjeve dhe  liqejëve të masivit  malor të   Sharrit, nën moton “ Ruajmë  shëndetin duke i njohur  për së afërmi bukuritë  e vendit tonë”  të dielën (8.07.2018) gjatë vizitës së liqejëve të Bogovonjës dhe liqenit të Bardhë, gjatë rrugëtimit tonë, patëm rastin  t i  takojmë  tri vajzat nga Anglia. Për ne ishte një takim i veçantë sepse  ato na befasuan me guximin  dhe trimërinë e tyre,  të  kalojnë  këto shpatije sa tërhjekëse aq më tepër edhe sfiduese! Netët (e ftohta) i kalonin nën qiellin e hapur nëpër tenda; ne ishim me veshje të  trasha kurse ato  me pantallone të shkurta dhe maica. Pyes veten: – ku janë  femrat shqiptare? A do të kishin sakrifikuar dhe rezikuar deri në këte shkallë? Me siguri se JO.  I till është mentaliteti ynë njëherë shqipëtar dhe mandej balkanas.Edhe pse janë bërë disa hapa fillestar në këte drejtim, që u pa nga prezenca edhe e femrave në disa marshuta organizuar nga  disa shoqata malorësh  të cilat sa vinë e shtohen këtu te ne, por prap larg jemi nga ajo që është civilizuese. Aritëm të kuptojmë se prej nga vijnë, profesionin e tyre, për përvojat  në këte drejtim të bjeshkatarisë dhe  rrëfyen edhe për mbresat  tyre gjatë këtyre avanturave  malore.  U shprehën në superlativ për bukuritë natyrore të këtyre viseve që deri në ate moment i kishin vizituar.

SHKAKU TJETËR është  të  animojë qytetarin  i cili është i kapluar nga ngërçi  i stresit , mobingut,  neurozave që krijonë kjo jetë dinamike me plotë  sfida dhe turbulenca, që nëpërmjet  këtij lloj , ta quaj, sporti të gjejë pushimin , freskimin shpirtëror dhe ate fizik në bikuritë bjeshkëve, shushuritjen  lumejëve dhe këngën e zogjëve.Marshutat  e shumta që organizohen  nga shoqata malore , të cilat kanë filluar të shpeshtohen dhe të masovizohen me pjesëmarrje,  më gëzojnë pa masë sepse  e kanë një karakter dhe qëllim të shoqërimit, integrimit , të njohtimit  me bukuritë natyrës  dhe të ngritjes së vetëdijes  dhe kulturës ambientaliste

“ T’ I KËTHEMI NËNËS NATYRË SE ATY ËSHTË MË MIRË!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI MOBIL