Pika e lumturisë në trupin tuaj: Me një lëvizje nxirreni tërë energjinë negative!

Nëse keni shpesh sulme paniku, anksioziteti dhe stresi, bëni kështu disa herë në ditë dhe do të keni mundësi të ktheni balancën tuaj jetësore.

Në trupin tonë ekziston organi për të cilin shumë pak dihet, mirëpo me të drejtë mund ta quajmë pikë lumturie! – transmeton Telegrafi.

Ajo që nga e tëra është më e mira, nuk është e nevojshme të kërkohet gjatë – ai është, timusi, me dy lobe e zhytur në një masë indi lidhor në brendësi të zgavrës së kraharorit, zakonisht menjëherë pas dërrasës së kraharorit dhe përpara aortës.

Timusi prodhon disa hormone, por vetëm njërit i është njohur funksioni – timozinës, i cili luan rol në zhvillimin dhe ruajtjen e mbrojtjes imunologjike normale.

Si ta aktivizojmë pikën e lumturisë

Goditja e lehtë, përkëdhelja dhe masazhi i kësaj pike janë metoda shumë efikase të cilat ndihmojnë në ngritjen në një nivel më ë lartë të vibracionit tuaj energjik.

Kjo gjëndër mban energjinë e trupit tonë, prandaj kur në sistemin tonë energjik ndodhë disbalanca, mu kjo gjëndër mund të ndihmojë. Ajo është urë midis trurit dhe trupit. Nën ndikimin e stresit gjëndra zvogëlohet, gjë që çon në zvogëlimin e energjisë jetësore.

Gjëndrën e kraharorit mund ta stimuloni edhe me grusht, vetëm që duhet goditur lehtë, jo të goditet fortë gjoksi. Mund të goditni apo të bëni masazh me gishta. Bëjeni këtë përafërsisht 20-30 sekonda dhe merrni thellë frymë.

 Natyrisht, mund të thoni edhe ndonjë afirmacion pozitiv në atë moment. Do të mësoni kur të aktivizohet pika juaj e lumturisë – do të ndieni se si do t’ju kalojnë rrëqethje nëpër trup dhe do të keni ndjenjën e gëzimit dhe të lumturisë.

Mund të kalojë një kohë e caktuar derisa të ndieni diçka, mirëpo bëjeni këtë ushtrim çdo ditë dhe me siguri do të përjetoni efikasitetin e tij.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP