Botërori “Rusi 2018”, ku po dominon “Premier League”

Botërori i Rusisë, i cili po përkufizohet si turneu më spektakolar në dekadën e fundit dhe ai i surprizave, duket se ka marrë format e kampionatit anglez, Premier League, transmeton Top Channel.

Stili i futbollit britanik ka vënë diktatin e tij në të gjitha aspektet. Në radhë të parë, ajo që është vënë re është shënimi i golave nga goditjet standarde, një aspekt i lojës tipike të skuadrave angleze.

Nga 157 golat e shënuara deri tani, 68 – ose 43.3% e tyre – janë shënuar nga goditjet standarde. Nga këto 68 gola, 25 janë shënuar nga goditjet e këndit; 20 nga goditjet e drejtpërdrejta dhe indirekte të dënimit; 21 me penallti; si dhe dy gola janë shënuar nga aksionet të nisura nga vija anësore e fushës.

Por, e dhëna që e tregon më mirë dominimin e Premier League është numri i futbollistëve të këtij kampionati, që kanë mbijetuar në këtë edicion të Kupës së Botës.

Në total janë 40 futbollistë të kampionatit anglez që janë në gjysmëfinale; 23 të skuadrës së “Tre luanëve” dhe 17 nga përfaqësueset e tjera.

Edhe beteja për fituesin e golashënuesit më të mirë duket se po zhvillohet brenda Premier League, pasi Kane dhe Lukaku, respektivisht me 6 dhe 4 gola, kryesojnë listën e golashënuesve të “Rusi 2018”. Për më tepër, 44 nga golat e shënuara gjithsej në këtë turne kanë si autorë futbollistët që luajnë në Premier League.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP