Për kryetarin e Gostivarit, Arben Taravari

Qenan Aliu

Qenan Aliu

I nderuari z. Taravari,

Më lejoni si i pari i Gostivarit me Ju të ndaj dhimbjen, mllefin dhe kujtesën, për shkak të përvjetorit (21) të ushtrimit të terrorit shtetëror mbi qytetarët dhe qytetin e Gostivarit më 9 korrik 1997 .

Miku im, operacioni policor ishte konstrukt për demonstrimin e dhunës, ndërsa vendimi i Gjykatës kushtetuese ishte vetëm alibi.

Operacioni ishte plotësisht i pa nevojshëm, madje në kundërshtim me ligjin dhe kushtetutën. Ligji për përdorimin e flamujve u miratua në pik të natës më 08 korrik 1997 ndërkaq pa aguar 9 korriku ishte e botuar “Gazeta Zyrtare e RM”. Deri më ora 23 e 45 minuta të 8 korrikut Maqedonia nuk kishte ligj për përdorimin e flamujve. Abrogimi i pjesës së ligjit të regjimit socialist që përcaktonte mënyrën e përdorimit të flamujve të kombësive ishte i bërë me amendament në vitin 1989. Pra nuk mund të sanksionohet një sjellje e cila paraprakisht nuk është e përcaktuar me ligj. Vendimi i gjykatës kushtetuese lidhur me vendimin e Komunës së Gostivarit thekson se Këshilli e ka bazuar vendimin e vetë në dispozita që ishin të pa qena pra të abroguara më vitin 1989 dhe kaq, dhe jo se shqiptarët nuk kanë të drejtë përdorimin e flamurit të tyre, por sesa do të mundej të rinë në shtizat para komunës si mënyrë e përdorimit të tyre Maqedonia nuk kishte ligj në fuqi. Ligji i ri i miratuar në mesnatë me truk u firmos si precedent vetëm nga Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë atëherë T. Petkovski, veprim të cilin gjykata e cilësoi si antikushtetues.

Këto, i nderuari Taravari janë vetëm pak fakte, sa për të rikujtuar këtë ngjarje makabre dhe për të shprehur bindjen time të thellë se familjet e të vrarëve, të rrahurve, qytetarët e Gostivarit dhe Gostivari juridikisht dhe politikisht kanë të drejtën për dëmshpërblim shumëdimensional nga ana e shtetit që zbatoi terrorin antikushtetues dhe plotësisht të pa nevojshëm.

Qytetarët dhe Komuna e Gostivarit kanë të drejtë dhe nevojë për përkrahje dhe dëmshpërblim nga shteti e jo për sabotime dhe pengesa burokratike nga pushteti shtetëror.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI MOBIL