Dalëngadalë vdes ai që …

Dalëngadalë vdes ai që shpërfill krenarinë e tij,
që nuk i lë të tjerët ta ndihmojnë,
që i kalon ditët duke u qarë për fatin e tij të keq,
që ankohet për shiun që nuk pushon.

Thënie nga Pablo Neruda. Ai është një ndër poetët më të mirë të të gjitha kohërave. Emri i tij i vërtetë është Neftali Ricardo Reyes Basoalto ndërsa emrin Pablo Neruda e kishte emër artistik. Vjen nga Spanja dhe është fitues i çmimit Novel për letërsi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP