Osmani: Maqedonia mori udhërrëfyes të qartë për anëtarësim në BE

Zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Bujar Osmani

Zëvendëskryeministri Bujar Osmani vlerëson se me konkluzionet e Këshillit të BE Maqedonia ka marrë udhërrëfyes të qartë për anëtarësim në Union. Qershori i vitit 2019 si datë, thotë ai, është termin më i volitshëm për Maqedoninë duke i pasur parasysh të dy proceset që duhet t’i zhvillojë, skriningu si përgatitje për negociatat nga njëra anë dhe referendumi, ndryshimi i kushtetutës dhe zgjedhjet presidenciale nga ana tjetër.

“E fituam atë që 17 vjet e presim – udhërrëfyes të qartë për anëtarësimin në BE, gjegjësisht përgatitjen për hapjen e negociatave në qershor të vitit 2019, duke e pasur parasysh se paraprin procesi i skriningut, të shohim deri ku kemi arritur. Cilido vokabular të jetë përdorur porosia është e qartë vijon përgatitje me qëllim të hapjes së negociatave me BE”, tha Osmani, në intervistën e sotme të televizionit Telma.

Nëse pyetem unë, shtoi ai, nuk do të doja datë më herët se qershori. Nuk do të ishte e mundur sepse skriningu është operacion shumë i ndërlikuar i cili nuk mund të zbatohet për disa muaj.

Në lidhje me debatin në Këshillin e BE-së në Luksemburg dhe kundërshtimin e disa vendeve të caktuara që Maqedonisë t’i ndahet data, Osmani theksoi se kjo nuk e reflekton raportin e tyre drejtë Maqedonisë dhe atë që e bën ajo, por qëndrimin e tyre rreth zgjerimit.

Maqedonia thotë ai, u kthye në rrugë. Nëse nuk arrijmë me referendum atëherë për Maqedoninë do të hapen probleme jo vetëm në qershor, por edhe më tutje në fazat e procesit.

Në lidhje me referendumin e paralajmëruar, thotë se ende nuk është e qartë se çka do të zgjidhet si çështje, por se është i bindur se do të gjendet varianti më i mirë.

“Tetëdhjetë për qind e qytetarëve dëshirojnë anëtarësim në BE dhe NATO, se pjesa më e madhe e tyre konsiderojnë se me Marrëveshje me Greqinë mbrohet identiteti i tyre kulturor dhe gjuhësor. Ne si politikë e kemi për detyrë të gjejmë mënyrë se si të ketë sukses kjo esencë”, tha zëvendëskryeministri.

Vendimi i referendumit, sipas tij do të ndikojë në të ardhmen, dhe, siç tha edhe në fatin e vendit.

Në lidhje me vendimin e presidentit Gjorgje Ivanov për të mos e nënshkruar dekretin e Ligjit për ratifikimin e Marrëveshjes me Greqinë, Osmani thotë se ai në atë mënyrë vihet mbi ligjet dhe se bën një precedent të keq. Në demokraci parlamentare, tha, fjalën e fundit duhet ta ketë Kuvendi, ndërsa jo presidenti. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP