“Besa” u dha në Shkup, nesër jepet në Tetovë (FOTO)

Grupi Dramatik “Bekim Fehmiu”, i cili funksionon në kuadër të Shtëpisë së Kulturës “Koço Racin – Shkup”, në Qendrën Kulturore Rinore në Shkup, përfmuan dramën e aktorit shqiptar “Besa”, e cila trajton virtytin e mbajtjes së fjalës, shkruan Portalb.mk.

Aktorët, Ismail Rushiti, Abdullah Ismaili, Abdulaziz Jashari, Emrush Kurtishi, Meksime Rushiti, Fuad Qaili, Rabije Dardhishta, Xhavid Qerimi LLovca, Mejreme Sinani dhe Adisa Ibrahimi, rrëmbyen duatrotriktjet e publikut për performancën e shkëlqyer në të cilën u vu në pah se “fjala e dhënë është më vlefshme se gjithçka”.

Drama "Besa"

Fjalë rasti, përpara dramës patën, regjisori i shfaqjes Mejdi Alidemi, i cili vlerësoi lartë punën e aktorëve gjatë provove si dhe rikujtoi vlerën e aktorit të madh shqiptar, Bekim Fehmiu.

“Vlkerësoj lartë punën e aktorëve të rinj. Bekim Fehmiu është krenaria e popullit tonë, ai pati ofertë nga producentët holivudian që ta ndërrojë emrin, por ai asnjëherë nuk hoqi dorë nga kombësia shqiptare dhe me atë ishte krenar”, deklaroi Alidemi.

Publikun e përshëndeti dhe Sadri Jakupi, organizator i ngjarjes kulturore, i cili shprehu mbështetjen e parezervë që Shtëpia e Kulturës “Koço Racin” u jep projekteve me vlera të mirëfillta.

“Besa”, nesër shfaqet në Tetovë me fillim në ora 20:00 në Teatrin e Tetovës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP