Mbreti i pop-muzikës si muzë e përhershme

“Arieli i getos”, e kishte quajtur shkrimtari Hilton Als. Ishte krahasuar me përbindëshin e Bodlerit dhe Frankenshtajnin: e luajti përbindëshin në “Wiz” dhe u transformua në zombie në videoklipin e këngës “Thriller”.

Ai ishte si superyll, edhe enigmë globale, që mori lëvdata gjithandej, duke u shndërruar më pastaj në të keqin, shkruan Koha Ditore.

Michael Jackson, tani temë e një ekspozite të madhe e befasuese në Galerinë e Porteteve në Londër, dëshmohet të jetë figurë jashtëzakonisht inspiruese për artistë që e mbajtën në kokë, sikurse edhe në artin e tyre, e shpeshherë edhe në zemrat e tyre.

Për mua Jackson, në masën më të madhe, kaloi si një lloj muzike në sfond. Videot që vinin e shkonin në ekran, sikurse edhe kronikat e lajmeve e pamjet televizive, u bënë gjithnjë e më mozaikë e alarmuese, dhe ajo që më interesoi mua u bë skandal seksual. Dhe vazhdimisht, Jackson vazhdoi të ishte prezent në vende që as nuk prisja ta gjeja. Përgjegjësi në vendin ku pastroja e thaja rrobat në rrugën “Hackney” vishej sikur ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP