Iraku kryen sulme ajrore ndaj IS-it në Siri

Iraku ka kryer sulme ajrore në tri shtëpi në qytetin sirian Hajin, ku liderët e grupit militant, Shteti Islamik ishin duke zhvilluar një takim.

Nga këto sulme, sipas ushtrisë irakiane janë vrarë 45 pjesëtarë të grupit militant, transmeton Reuters, përcjell REL.

“Avionët irakianë F-16 kanë kryer me sukses sulme ajrore që kanë pasur për cak liderët e IS-it, që ishin duke u takuar në Hajin, në territorin sirian. Operacioni ka rezultuar me shkatërrimin e plotë të caqeve dhe vrasjen e rreth 45 terroristëve”, thuhet në deklaratën e ushtrisë.

Avionët irakianë goditën tre shtëpi. Ushtria irakiane tha se në vesin e të vrarëve është edhe “zëvendësministri i luftës dhe një nga emirët e mediave, një njeri i afërt i liderit të IS-it Abu Bakr al-Baghdadi dhe shefi i policisë së tij”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP