Komisioni ka rekomanduar negociata me Maqedoninë, vendimi është në duar të Këshillit të BE-së

Komisioni Evropian sot njoftoi se në raportin e këtij viti për Maqedoninë dhe Shqipërinë rekomandohet fillimi i negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

“Vendimi është në duart e Këshillit të BE-së”, theksoi zëdhënësi i Komisionit.

“Ne e kryem punën tonë”, shtoi ai.

Të martën javën e ardhshme është paraparë Këshilli i BE-së të shqyrtojë çështjen në seancë në Luksemburg. Atëherë pritet që ministrat të vendosin nëse BE-ja do të fillojë bisedime të reja.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP