Merkel: Gjermania fuqishëm do të mbështesë marrëveshjen midis Maqedonisë dhe Greqisë

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, Zoran Zaev pranoi letër urimi nga kancelarja gjermane Angela Merkel, ku ka shfaqur gëzimin e saj për arritjen e marrëveshjes lidhur me kontestin për çështjen e emrit ndërmjet Greqisë dhe Maqedonisë, njoftoi pres qendra e Qeverisë.

“Kjo marrëveshje e hapë rrugën për marrëveshje historike, edhe juve dhe Qeverisë tuaj ju uroj për arritjen e këtij suksesi. Gjermania me interes të madh do të ndjekë realizimin e kësaj marrëveshje dhe do ta mbështesë fuqishëm, thuhet në letër urimin deri te kryeministri Zaev nga kancelarja gjermane Angela Merkel.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP