Marrëveshja për ermin nuk ka asnjë lidhje me varrezat ortodokse maqedonase

Profesoresha universitare dhe lideri i”Glas za Makedonija” (Zëri i Maqedonisë), Sollza Grçeva, këto ditë (18.06.2018), duke folur në protest kundër marrëveshjes së arrirë me Greqinë për çështjen emrit, tha edhe qëndrimin në vazhdim të cilin e vlerësojë si të pavërtetë. 

Duan që ne të mos varrosemi në varrezat sllavo-maqedonase, por ne duk do ta lejojmë këtë

Këtë deklaratë të profesoreshës Sollza Grçeva në të cilën kritikojnë qeverinë e udhëhequr nga LSDM, se për shkak të Marrëveshjes me Republikën e Greqisë qytetarëve do t`ju ndalohet që të varrosen në varrezat ortodokse maqedonase, është e pavërtetë. 

Nëse shihet Marrëveshja me të cilën zgjidhjet çështja prej shumë dekadash e emrit, e cila sot (20.06.2018) është ratifikuar dhe në Kuvendin e RM-së, ndërsa Qeveria para një jave e publikoi në ueb-faqen e saj, mund të shihet se në të nuk ka asnjë dispozitë që parasheh që qytetarët të mos varrosen në varrezat ortodokse-maqedonase, siç thotë edhe Grçeva.

Përkundër pretendimit të saj, kjo pyetje fare nuk përmendet në këtë dokument me të cilin emri i ri i shtetit është “Republika e Maqedonisë Veriore”, për përdorim të përgjithshëm me përkthim në të gjithë gjuhët. Faktikisht, Marrëveshja me Republikën e Greqisë nuk ka ndonjë pikë e cila përmend varrezat ortodokse-maqedonase.

Kështu që, deklarata e Grçevës është јо е saktë, ajo dezinformoi opinionin dhe pa nevojë e elektrizon atmosferën mes qytetarëve, pavarësisht asaj se profesoresha, me shumë siguri, këtë e bën në funksion të mbledhjes së pikëve politike.

BURIMI: Vertetmates.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP