Rreth 36 persona të vrarë nga sulmi vetvrasës në Nangarhar

Shifra e të vdekurve nga një sulm vetvrasës me bombë në provincën Nangarhar të Afganistanit ka arritur në 36.

Najibullah Kamaëal, drejtor i departamentit të shëndetësisë, tha se 65 persona të tjerë janë plagosur në sulmin që kishe cak luftëtarët që po festonin Fitër Bajramin, njofton REL.

Attaullah Khogyani, zëdhënës nga kjo provincë i tha Radios Evropa e Lirë së disa nga të plagosurit janë në gjendje të rëndë.

Agjencia e lajmeve Amaq, që është e lidhur me Shtetin Islamik, deklaroi se grupi ekstremist IS ka marrë përgjegjësinë për sulmin.

Provinca Nangarhar është baza kryesore e militantëvë të Shtetit Islamik.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP